Janusz Żak

Janusz Żak

Absolwent studiów magisterskich śpiewu solowego na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku z roku 2016, w klasie prof. dra hab. Leszka Skrli. Studia licencjackie śpiewu solowego ukończył w klasie prof. AM Floriana Skulskiego.

Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni z roku 2010.

Absolwent Szkoły Muzycznej I st. w Wejherowie, w klasie gitary. W Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu uczył się gry na kontrabasie.

Śpiewa od dzieciństwa. W wieku 14 i 17 lat wziął udział w telewizyjnym programie muzycznym „Szansa na sukces” (TVP2), zdobywając wyróżnienie w odcinku z Majką Jeżowską oraz nagrodę główną w odcinku z repertuarem Grażyny Łobaszewskiej.

Jako aktor na scenie muzycznej pierwsze szlify zdobywał w Teatrze Muzycznym w Gdyni, występując w musicalach: „Francesco” (reż. W. Kościelniak, 2007), „My fair lady” (reż. M. Korwin, 2009), „Spamalot” (reż. M. Korwin, 2010), „Grease” (reż. M. Korwin, 2011) oraz „Shrek” (reż. M. Korwin, 2011).

W wyniku silnego zainteresowania repertuarem operowym podjął studia w tym kierunku. W okresie trwania studiów wziął udział w realizacjach oper: „ALEKO” S. Rachmaninova (partia: Aleko, 2011), „GIANNI SCHICCHI” G. Pucciniego (partia: Betto, 2013), „CZARODZIEJSKI FLET” W. A. Mozarta (partia: Sarastro, 2015), „EROS I PSYCHE” L. Różyckiego (partie: Grek i Hugo, Opera Bałtycka w Gdańsku, 2015).

W latach 2014-2015 w ramach współpracy z International Choir Academy Lubeck brał udział w koncertach na terenie Niemiec, Chin i Brazylii.

W 2016 roku dołączył do zespołu Opery Nova w Bydgoszczy jako solista. Na bydgoskiej scenie dotychczas zaśpiewał partie: Przemawiającego w „CZARODZIEJSKIM FLECIE” W. A. Mozarta, Colline w „CYGANERII” G. Pucciniego, Mnicha w „DON CARLOSIE” G. Verdiego, Dulcamary w „NAPOJU MIŁOSNYM” G. Donizettiego, Zunigi w „CARMEN” G. Bizeta, Jagu w „MANRU” I. J. Paderewskiego oraz Figara w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. W operetce „ZEMSTA NIETOPERZA” J. Straussa kreuje postać Franka. Wystąpił także w Koncertach Sylwestrowych'2016.

W ramach współpracy z Operą Bałtycką w Gdańsku wykonuje partie Colline i Alcindora w operze G. Pucciniego „LA BOHÈME/CYGANERIA”.

Strona na facebook’u: https://www.facebook.com/janusz.zak.bass.baritone/