Jaromir Trafankowski

Jaromir Trafankowski

baryton

Absolwent Akademii Muzycznej imienia I. J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Od 1994 roku solista Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, w którym wykonuje szereg pierwszoplanowych partii m.in. Figaro w Cyruliku sewilskim, Malatesta w Don Pasquale, Papageno w Czarodziejskim flecie, Escamilio w Carmen, Zurga w Poławiaczach pereł, Guglielmo w Cosi fan tutte, Maciej w Strasznym dworze.

W latach 1993-1999 uczestniczył w kursach wokalnych prowadzonych przez R. Karczykowskiego, E. Podleś, G. Wiszniewską, H. Łazarską. W roku 2001 doskonalił swoje umiejętności podczas Cousr Internationaux de Perfectionnement Musical – Luxembourg, prowadzonego przez Sylvię Geszty. W 1998 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Ady Sari w Nowym Sączu. W roku 2000 otrzymał nominację do nagrody im. ks. Piotra Wawrzyniaka dla Wybitnych Wielkopolan w kategorii „Nadzieja Wielkopolski”.

W roku 2004 otrzymał nagrodę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w kategorii „Młody Pozytywista”. W latach 2003-2009 roku pełnił funkcję Prezesa Fundacji im. Antoniny Kadeckiej, która była organizatorem m.in. cyklu koncertów „Akademia Pieśni Polskiej” na zamku w Kórniku oraz „Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego”. Współpracuje między innymi z Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Filharmoniami – Poznańską, Kaliską i Sudecką w Wałbrzychu.