Tomasz Raczkiewicz

Tomasz Raczkiewicz

Tomasz Raczkiewicz (kontratenor) jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na wydziale Wokalno – Aktorskim oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, gdzie ukończył Studia Podyplomowe w zakresie Zarządzania Placówką Kultury.Naukę śpiewu rozpoczął, jako tenor w klasie Marka Moździerza, a następnie kontynuował ją jako kontratenor w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Ewy Podleś, Ryszarda Karczykowskiego, Piotra Kusiewicza, Gerharda Kahrego i Heleny Łazarskiej. Obecnie pozostaje pod opieką wokalną Dariusza Grabowskiego.

Od 1996 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu, na deskach którego zadebiutował partią Fiodora w operze Borys Godunow M. Musorgskiego. W roku 1998 odbył się debiut artysty w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w przedstawieniu Raj Utracony K. Pendereckiego. Od marca 2010 r. współpracuje z Państwową Operą Bałtycką w Gdańsku. W roku 2000 zaśpiewał partię tytułową w polskiej prapremierze opery Echnaton Ph. Glassa w Teatrze Wielkim w Łodzi. Jako solista Opery Poznańskiej brał udział w licznych tournée zagranicznych z macierzystym teatrem, w ramach których uczestniczył m. in. w premierze Salome R. Straussa w Theatre Municypale w Luksemburgu, czy w wystawieniu spektaklu Galina M. Landowskiego w Hanowerze podczas światowej wystawy Expo 2000.

Występował również na festiwalach operowych w Carcasonne i Xanten, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdrój, Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, Poznańskim Festiwalu Mozartowskim, Festiwalu Ave Maria w Czeladzi, Festiwalu Musica sacra, musica profana w Długiej Goślinie, Letnim Festiwalu Muzyka z Kórnika, Letnim Festiwalu Cantemus Domino in laetitia w Poznaniu, Festiwalu Chantarelle w Gołuchowie. W roku 2001 brał udział w koncercie inaugurującym IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Operatorskiej Camerimage w Łodzi.

Strona domowa artysty: http://www.raczkiewicz.com/